באוגוסט 2000 נסעתי לגרמניה להכיר ולבקר מגדלים ואתרים בהם צומחים צמחים טורפים בטבע יצרתי קשרים מוקדמים עם חובבים באמצעות רשת האינטרנט ובנינו יחד תוכנית לטיול וסיור וכן ביקורים בבתי החובבים בגרמניה.

האגודה הגרמנית לצמחים טורפים גדולה מאד ומונה כמה מאות חברים רשומים ועוד רבים שאינם חברים אך מגדלים צמחים בביתם החל מכמה צמחים בודדים בטרריום שבסלון ביתם ועד לאוספים בחממות גדולות שבחצר ביתם או בשטח חקלאי המיועד לגנים פרטיים מחוץ לערים הגדולות.

עברתי בסיור זה מאזור שטוטגארט שבדרום גרמניה עד המבורג בצפון ובדרך ביקרתי בבתי חובבים, אצלמגדלים מקצועיים לצורכי מכירה, גנים בוטניים בהם אוספים מרהיבים וגם באתרי טבע רבים בהם גדלות בעיקר טלליות וחמאיות אך גם מיני נאדיד המים.

הגנים הבוטניים שבוירצבורג, פרנקפורט וכן בברלין בו בקרתי בהזדמנות קודמת (מומלצים ביותר) כמובן לא רק לנושא הצמחים הטורפים.

מגדלים מסחריים כמו אנדריאס ויסטובה, גון דה-ויט ואחרים מתמקדים בעיקר בכדניות שמהוות אתגר למגדלים בגרמניה (עיקר הגידול והריבוי מתבצע בחדרים הממוקמים במרתפי ביתם מה שמקל על שמירה על הטמפרטורה וקביעת משטר תאורה מתאים) בקרתי גם אצל מגדלים מסחריים המתמחים בשופריות טלליות ודיונאות שחלקם מגדלים ומרבים את הצמחים בשטחים פתוחים (חלק אפילו לא מתאמצים בריבוי כיום שהזרעים מתפזרים מעצמם) אפילו בחורף כשהשטח כולו מכוסה בשלג והצמחים עוברים תרדמת חורף מלאה. (יש עוד שני מגדלים מסחריים די גדולים שלא הצלחתי להגיע אליהם בביקור המתואר כאן ומקווה לזכות בביקור אצלם בעתיד).

האתרים בטבע שמורים היטב ומופיעים במדריכי סיור מקומיים, מרבדים אדומים של טלליות מכסים שטחים של עשרות מטרים רבועים שטחי מים בהם צומח (D.intermedia ו D.rotundifolia ) ואם קצת מזל כשמגיעים בעונת הפריחה פרחים צהובים ( U.australis ו U.vulgaris ) נאדיד המיםמצויות גם הן ליד מקורות המים בתוך P.vulgaris מהממים מכסים את פני המים כמו גם חמאיות בעיקר משטחי טחב.

אמנם ביקור כזה בגרמניה מחייב נסיעות של מאות קילומטרים לעיתים ממקום למקום אך לא היה רגעמבוזבז!

תמונות מהביקור

בטבע

bild3
bild2
bild1
utric
gelting1
bild5
bild6

צפו בביקור בחממה

נגן וידאו
icon fly

לכידת הטרף

את מנגנוני הלכידה מחלקים לשתי קבוצות, פעילים הלוכדים את הטרף והפסיביים שהטרף נלכד מבלי יכולת להיחלץ.

icon plant

הלכידה והעיכול בצמחים טורפים

כל הצמחים הטורפים מצוידים במלכודות כדי להשיג תרכובות חנקניות מהטרף.

icon plant2

בתי גידול בצמחים טורפים

הצמחים גדלים במגוון בתי גידול דלי מינרלים כביצות, טחבים, ביצות כבול חומציות ועד ליערות הטרופיים של מזרח אסיה ומישורי העשב המוצפים באפריקה.

צמחים טורפים רבים דורשים תנאי לחות קבועים אך חלקם יכולים להתקיים בקרקעות חול יבש.


קהילה

© כל הזכויות שמורות לאריה כהן, צמחים טורפים ומטריפים | זוחליםDesign.Code.Honor by benjo.co.il

בחזרה למעלה