Pinguicula גידול חמאיות

הקדמה

משפחת החמאיות מהווה את אחת המשפחות המעניינות מבין הצמחים הטורפים, המשפחה כוללת למעלה ממאה סוגים במגוון צורות, עלים , גדלים ופרחים.

שיטת הלכידה הינה הדבקה על משטח העלים העליון (יש כמה שההדבקה בשני צידי העלה) בעקבות הידבקותו של החרק ותנועתו על גבי העלה מפריש זה אנזימי עיכולותוצריו נספגים בעלה ומועברים לכל חלקי הצמח.הפריחה מרהיבה בצבעים ביניהם פרחים סגולים , ורודים ,אדומים , צהובים ועוד ,חלקו האחורי של הפרח כולל עוקץ ארוך המאפשר לרפרפים בעלי חדק ארוך ליהנות מהצוף ובה בעת להאביקם, הצמחים פורחים 2-3 בשנה ומספר עמודי הפריחה יכול להיות גדול.

בין החמאיות יש כ 20- סוגים הגדלים באירופה ובצפון אמריקה חמאיות אלו מאופיינות בתרדמת חורף כאשר לקראתו הן מפתחות פקעי התחדשות שיתפתחו לצמח חדש עם תום החורף.

יתרת הסוגים מאפיינת (bud, hibernacula) את האזור הקריבי ומכסיקו ביניהן יש המקטינות את קצב גידולן בחורף אך מרביתן צומחות כל השנה, חמאיות אלו ומיני הכלאיים שלהן מתאימות יותר לחובבים ולגידול בייתי.

מאמר זה מתייחס בעיקר לחמאיות ממקסיקו ומהאזור הקריבי המכונות גם חמאיות האזור הטרופי.

מצעי גידול חמאיות טרופיות

הכרת תנאי הגידול בטבע יכולה לסייע רבות למגדל המתחיל והמתקדם וככל שיתקרב לתנאים אלו יצליח יותר בגידולן לאורך שנים.

במקורות שונים ניתן למצוא מתכונים למצעי גידול שונים שמקורם בניסיון שנרכש על ידי אותם מגדלים, אך יש להביא בחשבון גם את תנאי הגידול שלהם, מיקומם הגיאוגרפי ועוד.

שורשי הצמח הם בדרך כלל די שטחיים לא עמוקים ובנוסף די עדינים והכלל היסודי הוא שיש לאפשר להם מספיק אוויר לנשימה ואספקה מספקת של מים במרבית השנהובעיקר לאורך כל תקופת הגדילה, בסוגים הנכנסים לתרדמה או המקטינים את קצב הגידול יש לתת אפשרות התייבשות של המצע.

מצע בסיסי לגידול החמאיות הטרופיות בתנאי טרריום או בהשקיה תחתית יהיה 60% כבול לא מועשר ו 40% פרלייט.

בעבר, בנוסף או במקום פרלייט השתמשתי בורמיקוליט, אך לאחר עיון בפרסומים מדעיים, מסתבר שיש הסתייגויות מהשימוש בורמיקוליט כשהחשש שהובע בהם היה כי החומר עלול להיות מסרטן הפסקתי כליל את השימוש בו.

מצע לחמאיות בעלות תקופת מנוחה מצע זה לא מיועד לשימוש בהשקיה תחתית אלאעילית והרכבו ביחידות נפח יהיה כדלקמן:

  • 2 פרלייט
  • 1 ורמיקוליט או חלק נוסף פרלייט
  • 1 חול דק
  • 1 קווארץ
  • 1 טוף דק
  • 1 טוף גס ו 1- חרסית.

יש מגדלים הממליצים (אך אני מסתייג מהמלצה זו) להוסיף בשני סוגי המצע, מעט קומפוסט או אדמת עלי אלון, במקרה ובוחרים בתוספת זו יש לעקר אותה מחשש טפילים באמצעות מיקרו בייתי.

השקיה

כמו בכל הצמחים הטורפים ההשקיה תהיה אך ורק במים מזוקקים או מי גשם או מיעיבוי של מזגן.

בתנאי הארץ מצאתי כי שיטת ההשקיה התחתית, עדיפה בהתחשבמתנאי לחות יחסית נמוכה, כאשר אנו זוכים לא אחת בימי שרב או כאשר הצמחים מוחזקים בחדר ממוזג והמזגן כידוע מייבש את האוויר בחדר. שיטה זו ברוב הסוגים תבטיח גדילה לאורך כל השנה ופריחה מספר פעמים בשנה.

לסוגים הדורשים תקופת מנוחה יש להמעיט ההשקיה בחורף עד להתייבשות חלקית של המצע ורק אז לחזור להשקות עד לנגירה מתחתית העציץ. יש להקפיד שלא להרטיב את עלי החמאית.

לחות

רוב החמאיות הטרופיות גדולות באזורים גבוהים בהם במשך היום האזור מכוסה בערפילים, לכן, יש להקפיד על לחות גבוהה של לפחות 60% ביום ובלילה.

חשוב להדגיש שיש לדאוג לתנועה של האוויר בייחוד כאשר הצמחים מוחזקים בחממה או בטרריום, תנועה של אוויר ניתן ליצור על ידי מאוורר, אוויר ללא תנועה הינו מרשם בטוח לפגיעה במחלות עלים עד לריקבון או להופעתם של מזיקים.

תקופת מנוחה

חלק ניכר של החמאיות בטבע נכנס לתקופת מנוחה במהלך החורף בה יורד עד מאד קצב הגידול.

לא חייבים להכניסם למנוחה זו, אך מי שבוחר בכך, ימעיט אתההשקעה בחודשים נובמבר עד מרץ, יביא את המצע להתייבשות חלקית וישמור את הצמחים בתנאי קור.

טמפרטורה

בתקופת המנוחה בחורף יש לשמור על טווח טמפרטורות בין 5 מעלות ל – 10 מעלות, חשוב לשמור בפני אפשרות חשיפה לתנאי קרה.

במשך השנה הטמפרטורות המיטביות הינן בין 20 ל – 25 מעלות, כל עוד מקפידים על לחות גבוהה הצמחים לא יפגעו גם כשהטמפרטורה עולה ל – 40 מעלות ובלילהתהיה ירידה משמעותית בה.

הפרשי טמפרטורה בין היום ללילה ישמחו את הצמחים. חשוב ביותר לשמור על הפער בטמפרטורה בין היום ללילה בייחוד בגידול בטרריום. עוצמת האוריש להישמר מחשיפה לשמש ישירה שתגרות לצריבות על העלים ופגיעה קשה בצמח עד המתתו.

ניתן בהחלט לחשוף למעט שמש בשעות הבוקר או בשעות אחר הצהרים תוך הקפדה על הצללה בשאר השעות.

ניתן לגדל בהצלחה חמאיות בתנאי תאורה מלאכותית כאשר משתמשים בנורותפלורסנטיות המקרינות אור לבן .

ניתן להשתמש בנורות פלורסנטיות רגילות אושמפיקות עוצמות אור גבוהות יותר אך עלותן T5 או T8 חסכוניות ועדיפות נורות גבוהה. יש כמובן להביא בחשבון גם את מרחק הנורות מהצמחים.

מיכלים

ניתן להשתמש בעציצי חרס או פלסטיק.

עציצי הפלסטיק שומרים טוב יותר על הלחות של המצע ואילו בעציצי החרס המצע מתייבש מהר יחסית. עציצי הפלסטיק קיימים במגוון גדול יותר של גדלום וצורות כמו כן הם קלים יותרוזולים יותר. מומלצים עציצי פלסטיק מרובעים לחסכון במקום עציצי 10 ס"מ מתאימים לסוגים הקטנים ועציצי 15 ס"מ מתאימים לסוגים הגדולים יותר או לאלו המפתחים מובה שלצמחים.

עציצים לבנים מומלצים אך הם קשים יותר להשגה ונוטים להתלכלך עציצם שחורים לא הכי מומלצים בשל נטייתם לספוג חום ונמדדה תוספת של 5 מעלות למצע מעלטמפרטורת הסביבה, מה שיפגע בשורשי הצמח. הצבע לכן המועדף הינו הצבע החום.

צפו בביקור בחממה

נגן וידאו
icon fly

לכידת הטרף

את מנגנוני הלכידה מחלקים לשתי קבוצות, פעילים הלוכדים את הטרף והפסיביים שהטרף נלכד מבלי יכולת להיחלץ.

icon plant

הלכידה והעיכול בצמחים טורפים

כל הצמחים הטורפים מצוידים במלכודות כדי להשיג תרכובות חנקניות מהטרף.

icon plant2

בתי גידול בצמחים טורפים

הצמחים גדלים במגוון בתי גידול דלי מינרלים כביצות, טחבים, ביצות כבול חומציות ועד ליערות הטרופיים של מזרח אסיה ומישורי העשב המוצפים באפריקה.

צמחים טורפים רבים דורשים תנאי לחות קבועים אך חלקם יכולים להתקיים בקרקעות חול יבש.


קהילה

© כל הזכויות שמורות לאריה כהן, צמחים טורפים ומטריפים | זוחליםDesign.Code.Honor by benjo.co.il

בחזרה למעלה